Mads slår Nikolaj på Tourmalet
Dramaet udeblev, da storebror Mads efterlod lillebror Nikolaj et stykke nede på det berømte Tourmalet-bjerg.
Det var rutinens triumf mod opkomlingens forgæves jagt på en overraskelse.
Godt 18 kilometer i helvede gjorde et stort indtryk på begge kombattanter.
-Det er jo helt nyt territorium for os håndboldspillere. Vi er vant til at spurte efterfulgt af pause, hvor det her drejer sig om konstant at kunne holde sig i gang, gisper en udkørt Mads Nielsen, da han kommer op over det imponerende bjerg.
-Jeg var dog aldrig i tvivl om, at jeg ville slå Nikolaj. Han så ikke godt ud på de sidste kilometer, griner storebror
For Nikolaj blev oplevelsen en ikke alt for behagelig én af slagsen, og manden med den frygtede venstrehånd var da også den første til at indrømme, at det havde været en barsk omgang.
-Efter femten af de atten kilometer fik jeg krampe i begge mine lår. Jeg stod af cyklen for at strække forsiden af lårene med det resultat, at jeg fik kramper i baglåret , så der var ikke andet at gøre end at hoppe på cyklen og så se at komme i mål, siger en fuldstændig færdig Nikolaj.
Mads brugte 1.38 time, mens Nikolaj måtte på den pæne side af 1.41 time.
Skal der ydes brødrene en smule retfærdighed, var præstationerne faktisk mere end godkendte.
Faktum er bare, at 98 kilo er en alvorlig belastning, når disciplinen blot drejer sig om at køre lige op i himmelenJ
Tilbage til forrige side
|