Vi havde en god tur til Sønderborg i søndags, mest fordi vi kom tilbage på vindersporet. Efter en vanskelig start, hvor deres målmand havde 7 redninger på de første 9 skud, kom vi stærkt tilbage og scorede således 29 mål i kampens sidste 45 minutter.
Dermed endnu en bekræftelse på, at der skal leveres store præstationer for at vinde kampe i dette års håndboldliga.
Det lærte vi allerede i det tidlige efterår, hvor netop fredag aftens modstander Lemvig spillede en flot kamp i holdenes første møde og helt fortjent vandt kampen. Det var ikke vores evne til at lave mål, der manglede ved den lejlighed, men i stor stil, at vi tillod en stribe af Lemvigs spillere at performe på et alt for højt angrebsniveau.
Det er særligt den del af spillet, som i forberedelserne har haft vores store fokus. Og der er meget at holde styr på, for Lemvig er gode til at tage alle værktøjer i brug – herunder 7 vs. 5 i overtal og selvfølgelig også 7 vs. 6, som bidrog til, at de i lørdags vandt over Skjern.
Så der bliver – igen – på fredag brug for store indsatser, for at vi kan vinde og bevare positionen i Top 4 i håndboldligaen.
God fornøjelse.
– Peter Bredsdorff-Larsen